top of page
פרפנצ'ה הוצאה לאור

המחברים שלנו

אורי קפלן

ד"ר אורי קפלן מתמחה בדתות מזרח אסיה. הוא התגורר כשתיים־עשרה שנה במזרח הרחוק וקיבל את הדוקטורט מאוניברסיטת דיוק (DUKE) בארצות הברית. מחקריו על הבודהיזם ועל הקונפוציאניזם פורסמו בשלל כתבי עת אקדמיים, הוא תרגם מספר כתבים מסינית קלאסית ומקוריאנית, והוא מחברם של הספרים הבאים:

Buddhist Apologetics in East Asia
Monastic Education in Korea
Wise Tales From the East
Wise Tales From the Jewish World
סיפורי חוכמה מן המזרח

אורי קפלן uri kaplan
אורי קפלן
היו גונג

הְיוּ ג'וֹנְג

הְיוּ-ג'וֹנְג (1520-1604), הידוע גם בכינויו "ההר המערבי", כיהן כראש מסדר הנזירים הבודהיסטים בקוריאה במאה השש-עשרה. כתביו הופצו בכל רחבי מזרח אסיה והם נלמדים גם כיום על ידי תלמידי זן רבים. היו-ג'ונג הוא מחברו של הספר:

מראה אל מסורת הזן

היו-ג'ונג סוסאן נזיר בודהיסטי קוריאני
דניאל בל

דניאל בל

דניאל בל הוא דיקן בית-הספר למדע המדינה באוניברסיטת שאנדונג ופרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת צ'ינג-הואה שבבייג'ינג. הוא נולד בקנדה, התחנך באוקספורד, ומתגורר בסין מאז שנת 2004. הוא נחשב לאחד המומחים הגדולים לפילוסופיה המדינית הסינית, וספריו הרבים זכו לתהודה גדולה בעולם. הוא מחברו של הספר:

המודל הסיני

דניאל בל מחבר הספר המודל הסיני
קומארג'יווה

קוּמָארָגִ'יוָוה

קוּמָארָגִ'יוָוה (344-413) הוא גדול מתרגמי הכתבים הבודהיסטים מסנסקריט לסינית. הוא נולד בממלכת קוצ'ה הקדומה במרכז אסיה, הובא לסין בכוח, ושם תרגם כמה מן הסוטרות החשובות ביותר במסורת. שתיים מהן הן סוטרת הלוטוס וסוטרת היהלום, אשר יצאו לאור בעברית בפרפנצ'ה הוצאה לאור.

קומארג'יווה מתרגם כתבי בודהיזם
אטסו אינאגקי סוגימוטו

אֵטְסוּ אִינָאגָקִי סוּגִימוֹטוֹ

אֵטְסוּ אִינָאגָקִי סוּגִימוֹטוֹ (1874-1950) נולדה למשפחת סמוראים בצפון יפן בתקופה בה עברה מדינת האיים שינויים פוליטיים ותרבותיים מרחיקי לכת. בבגרותה היא עברה לגור בארה"ב ושם לימדה באוניברסיטת קולומביה. היא פרסמה את סיפור חייה המרתק תחת הכותרת "בתו של הסמוראי," והספר הפך לרב מכר גדול.

אטסו אינאגקי סוגימוטו מחברת הספר בתו של הסמוראי
דונלד לופז

דונלד לופז ג'וניור

דונלד לופז ג'וניור הוא פרופסור ללימודי בודהיזם באוניברסיטת מישיגן. הוא פרסם עשרות ספרים המנגישים את הבודהיזם לקהל הרחב, וחלקם הפכו לרבי מכר גדולים. הספר "מאבן ועץ לבשר ודם: היסטוריה קצרה של הבודהה" הוא התרגום הראשון של עבודתו לשפה העברית.

דונלד לופז מחבר הספר מעץ ואבן לבשר ודם היסטוריה קצרה של הבודהה
ג'ה-יי

גְ'ה יִי

גְ'ה-יִי (538-587) היה אחד המורים החשובים בהסטוריה של הבודהיזם במזרח אסיה. הוא מדט, לימד, וכתב במקדש קטן על הרי טְיֵין-טַאי, ומסורת שלמה נקראה מאוחר יותר על שם ההרים בהם שהה, מסורת הטיין-טאי (בקוריאנית: צ'וֹן-טֶ'ה, ביפנית: טֵנְדַאי). חיבוריו של ג'ה-יי השפיעו רבות גם על התפתחותה של מסורת הזן. ג'ה-יי חיבר את מדריך המדיטציה: מבוא להשקטה והתבוננות.

zhiyi גְ'ה-יִי מחבר "מבוא להשקטה והתבוננות"
האן יונג-און

הַאן יוֹנְג אוּן

הַאן יוֹנְג-אוּן (1879-1944, 한용운, Han Yong-un) הוא אחד המשוררים הידועים והאהובים בקוריאה המודרנית. מלבד היותו משורר, היה הַאן גם נזיר בודהיסטי רפורמי, מנהיג פוליטי שפעל רבות למען עצמאות קוריאה מהשלטון היפני, עיתונאי, וסופר.
קובץ שיריו המהולל -
הדממה שלך - אשר נלמד עד היום בשיעורי הספרות בקוריאה, תורגם לראשונה לעברית ויצא לאור בפרפנצ'ה הוצאה לאור.

האן יונג-און מחבר ספר השירה הדממה שלך Han Yong-un
ארז יוסקוביץ

ארז יוסקוביץ

ד"ר ארז יוסקוביץ הוא תלמיד ומורה של מסורת הזן היפנית, מרצה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון ובחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל-אביב, ומגיש הפודקאסט ״להתעורר: מבוא לבודהיזם ולפילוסופיה של המזרח״. ארז תרגם מיפנית את סיפורי מלחמה לילדים מאת נוסקה אקיוקי (2012), וספר ביכוריו – דנשיג'ישו: מסעות אל יפן וממנה – יצא לאור בהוצאת פרפנצ'ה.

ארז יוסקוביץ מחבר הספר דנשיג'ישו

סוּן סְה מְיָאו

סוּן סְה-מְיָאו (581-682) הוא אחד מאבות הרפואה הסינית. הוא חקר מאות צמחי מרפא, פרסם אלפי מרשמים לתחלואים שונים, ולאחר מותו החל להיערך פולחן עבורו במקדשים רבים כ-"אל התרופות". אולם סוּן לא עסק בתרופות בלבד, הוא פיתח גם תרגולי נשימה לשם הארכת חיים, וחיבורו "ריכוז הרוח וזיקוק הצִ'י" כלול בלקט כתבי הדאואיזם - לשבת ולשכוח.

Sun-Simiao סון סה-מיאו אחד המחברים בספר לשבת ולכוח
סון סי-מיאו

ג'וזף קונרד

ג'וזף קונרד (1924–1857) נחשב לאחד הסופרים הגדולים בשפה האנגלית. הוא התייתם בגיל צעיר והפך ליורד ים. לאחר כעשרים שנה של מסעות והרפתקאות, הוא התיישב באנגליה והחל לכתוב. ספריו ידועים בסגנונם הריאליסטי ובביקורתם הנוקבת על האימפריאליזם האירופי של התקופה. ספרו השני, המנודה של האיים, יצא לאור בעברית בהוצאת פרפנצ'ה.

ג'וזף קונרד.jpg
ג'וזף קונרד

קונפוציוס

החכם קונפוציוס - המורה המהולל, איש הצדק והמוסר, הפילוסוף של המזרח פר אקסלנס -נולד ככל הנראה במאה השישית לפני הספירה בממלכה קטנה בשם לוּ, הנמצאת כיום בשטחה של סין הגדולה. אביו נפטר בינקותו ואימו גידלה אותו לבדה. בצעירותו עבד קונפוציוס בחווה, ומאוחר יותר קיבל מספר משרות פוליטיות בחצרותיהם של דוכסים ומלכים. אולם קונפוציוס נודע בעיקר כמורה דגול, ועל פי המסורת היו לו לא פחות משלושת אלפים תלמידים, תלמידים אשר הפיצו מדור לדור את תורתו בספר שנקרא המאמרות, או בתרגום החדש והמאויר של הוצאת פרפנצ'ה: כה אמר קונפוציוס.

קונפוציוס.jpg
המחבר קונפוציוס

C.C. Tsai

צָאי גְ'ה־ג'וֹנְג - הנודע בכינוי האנגלי C.C. Tsai - הוא קומיקסאי טאיוואני ותיק, העוסק בעיקר באיור כתבי הפילוסופיה הסינית הקדומה. ספריו המאויירים תורגמו למספר שפות וזכו לתהודה בעולם. איוריו המשעשעים מעטרים גם את המאמרות של קונפוציוס בגרסת הקומיקס: כה אמר קונפוציוס.

C.C. TSAI.jpg
C.C. TSAI

ג'ונג צ'אן־ג'ו

ג'וֹנְג צָ'אן־ג'וּ הוא סופר ועורך קוריאני אשר ספריו זכו במספר פרסי ספרות יוקרתיים. הוא נולד בשנת 1953 בעיירה קטנה במחוז צ'וֹלָה, המחוז הדרומי ביותר בדרום בקוריאה, ועבד כעורך בהוצאה לאור. במסגרת עבודתו על כתביו של הנזיר פּוֹפּ-ג'וֹנְג, הוא הפך לתלמידו הישיר, וקיבל ממנו שם בודהיסטי חדש – "מוּ-יוֹם", שפירושו "חסר־זיהום". הוא עבר להתגורר בהרים – מדט למד וכתב – וכן תיעד את חייו, סיפוריו ותובנותיו של מורהו במשך שנים רבות. הוא מחברו של הספר חסר כול.

מחבר הספר חסר כול: סיפורו של נזיר בודהיסטי
ג'ונג צ'אן-ג'ו

לאו דזה

לאו דזה, "החכם הזקן", חי ככל הנראה במאה השישית לפנה"ס, ונחשב לאבי תורת הדאואיזם (טאואיזם). על פי המסורת, הוא עבד בארכיון של ממלכה סינית קטנה, עד שבאחד הימים נטש את עולם התרבות לשטחי הפרא שבמערב רכוב על שור, ובדרכו הותיר לשומר הגבולות ספרון קטן שכתב, את ספר הדרך והסגולה, ספרון שהפך ברבות הימים לספר הספרים של מסורת הדאו.

laozi
לאו דזה
bottom of page